Northvolt Labs: kolejna inicjatywa EU Battery Alliance

30 kwietnia 2018, 13:45 Alert

Northvolt Labs to nowa inwestycja koncernu Northvolt mająca zapewnić rozwój technologii bateryjnych i zapewnić dostawy koncernom europejskim produkującym pojazdy elektryczne. Inwestycja zostanie oddana do użytku w 2019 roku.

Northvolt Labs. Źródło: Northvolt
Northvolt Labs. Źródło: Northvolt

EU Battery Alliance

Podczas uroczystej inauguracji budowy obecny był Maroš Šefčovič wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, inicjator EU Battery Alliance, którego częścią jest także Polska.

Wysiłki pracowników Northvolt Labs mają zapewnić długofalowe dostawy odpowiednich produktów klientom. Badania i rozwój na obecnym etapie rozwoju elektromobilności i dojrzałości rynku to istotny element inwestycji. Będzie ona wspierana przez Europejski Bank Inwestycji kwotą 52,5 milionów euro kredytu.

Okolica z potencjałem

Duża fabryka zlokalizowana na terenie Szwecji nieopodal Sztokholmu ma być elementem strategii dzięki, której rozwinie się europejski łańcuch wartości w zakresie produkcji akumulatorów. Bez dostępu do baterii nie będzie możliwe projektowanie i produkowanie europejskich samochodów elektrycznych. Västerås jest już kojarzone z przemysłem. Potencjał związany z wydobyciem pierwiastków ziem rzadkich jakie wykorzystywane będą przy produkcji został oceniony na wystarczający by planować wieloletnie działania. Dodatkowym atutem wybranej lokalizacji jest dostęp do wykwalifikowanych kadr oraz energetyka odnawialna będąca ważnym elementem realizowanego przedsięwzięcia.

Kanadyjska firma dostarczy lit

Northvolt łączy z ABB, Vestas oraz Scanią partnerstwo strategiczne. Ogłoszono także partnerstwo z kanadyjską firmą Nemaska Lithium – dostawcą litu oraz japońskim producentem sprzętu do produkcji akumulatorów i baterii SECI. Wyodrębniona jednostka ma zajmować się kompleksowo kwestiami związanymi z energią i jej magazynowaniem oraz zarządzaniem danymi. Pierwszy prototypowy zestaw został pokazany w lutym tego roku. Firma chce także rozwijać się w obróbce odzyskanych surowców w procesie recyklingu baterii litowo-jonowych.

Zaangażowani liderzy

W rozwój projektu Northvolt Labs zaangażowani są specjaliści z takich firm jak: Scania, Tesla, Renault Nissan, ABB, McKinsey. Zatrudniać będzie od 300 do 400 osób, hala produkcyjna będzie miała 19 tysięcy metrów kwadratowych a produkcja roczna ma być na poziomie 125 MWh.

Ograniczenie śladu węglowego

Firma Northvolt powstała w 2016 roku i jej misją jest stać się liderem w produkcji baterii przy ograniczeniu do minimum śladu węglowego związanego z produkcją. Ambicje firmy dotyczące recyklingu baterii w fabryce nowej generacji mają spowodować, że ich produkt będzie konkurencyjny na globalnym rynku.

Northvolt/Agata Rzędowska

Kurtyka: Polska chce budować europejski rynek baterii do samochodów elektrycznych