Czerwiński: W handlu gazem musimy kontynuować utrwalanie rozwiązań rynkowych

19 grudnia 2014, 14:00 Energetyka

Podczas śniadania prasowego z udziałem przedstawicieli m.in. Hermes Energy Group SA, podsumowano proces liberalizacji rynku gazu w Polsce w 2014 r. oraz dwa lata działalności Giełdy Gazu przy Towarowej Giełdzie Energii. 

– Politycy i parlamentarzyści dokładnie analizowali w ostatnich latach, co się działo na rynku gazu i energii elektrycznej. Spodziewaliśmy się, że wprowadzenie obliga giełdowego odniesie sukces. Trzeba było tylko stworzyć odpowiednią infrastrukturę dla handlu gazem – mówił podczas spotkania pos. Andrzej Czerwiński (PO), członek sejmowej komisji infrastruktury.

Jego zdaniem pewien opór ze strony PGNiG za wprowadzeniem obliga stanowił istotny motyw, by wprowadzić giełdowy obrót handlu gazem.

– Korzystaliśmy w tym przypadku z doświadczeń wyniesionych z giełdowych rozwiązań stosowanych w handlu energią elektryczną – stwierdził dalej pos. Andrzej Czerwiński. – Aczkolwiek po dwóch latach na rynku energii elektrycznej ceny podskoczyły. W handlu gazem musimy kontynuować utrwalanie rozwiązań rynkowych. Dotyczy to m.in. dalszego rozwoju giełdy i systemu podatkowego. Nieuchronny będzie rozwój konkurencji na rynku. Jest kilka scenariuszy, jak to może wyglądać w praktyce – oznajmił na zakończenie członek sejmowej komisji infrastruktury.