Czy Żmija będzie nowym śmigłowcem uderzeniowym dla Polski?

16 grudnia 2016, 06:45 Bezpieczeństwo

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykański Bell Helicopter podpisały list intencyjny o współpracy w ramach programu Kruk. Odbyło się to w siedzibie Bella w Fort Worth w Teksasie. Efektem miałaby być dostawa śmigłowców uderzeniowych w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Źródło: Wikicommons

Bell Helicopter oferuje Siłom Zbrojnym RP śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper (Żmija – ang.). Przy czym poprzednie porozumienie o współpracy – memorandum of understanding – podpisano w czerwcu tego roku. Jak się okazuje, od tego czasu przedstawiciele Bell Helicopter i zespołu roboczego Viper odbyli już rozmowy z ponad 40 polskich zakładami przemysłu zbrojeniowego.

Jak poinformowano, AH-1Z Viper to śmigłowiec wykorzystywany przez amerykańską piechotę morską do operacji w najtrudniejszych warunkach i najbardziej wymagających misjach. Śmigłowiec został zaprojektowany tak, aby sprostać tym wymaganiom, zapewniając jednocześnie łatwość w obsłudze i niskie koszty utrzymania. AH-1Z ma 85 procent wspólnych części z produkowanym przez Bell Helicopter wielozadaniowym śmigłowcem UH-1Y Venom. Pozwala to na znacznie większą efektywność współpracy pomiędzy tymi dwiema platformami, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych, trudności logistycznych oraz wydłużeniu cyklu życia obu śmigłowców. Znacznie mniejsze są też koszty zakupu, napraw oraz utrzymania.

Keith Flail, wiceprezes ds. rozwoju sprzedaży wojskowej w Bell Helicopter powiedział zatem: „Uważamy, że jest to wyjątkowa okazja dla firmy Bell Helicopter do znalezienia rozwiązań technicznych pozwalających na wprowadzenie wspólnymi siłami śmigłowca uderzeniowego Bell AH-1Z Viper do Polski w ramach programu Kruk dla Polskich Sił Zbrojnych. Cieszymy się nie tylko na myśl o nowych możliwościach, jakie daje nam ten list intencyjny, ale także o perspektywach związanych z programem śmigłowca wielozadaniowego dla Polski”. Komunikat opublikowany właśnie przez PGZ nie wspomina o ewentualnych przetargach rozpisywanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.