Prezydenci Polski i Chin rozmawiali o rozwiązaniu kryzysu żywnościowego wywołanego przez Rosję

29 lipca 2022, 16:30 Alert

Prezydent RP Andrzej Duda odbył dziś rozmowę telefoniczną z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Rozmowa Andrzeja Dudy z Xi Jinpingiem

Jak podaje kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści i zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi. – Przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu – czytamy w komunikacie.

Obie strony podkreśliły wysoką jakość, intensywność i przyjazną, opartą na wzajemnym szacunku atmosferę wzajemnych relacji. Ich wyrazem były niedawne obrady Komitetu Międzyrządowego.

Rozmawiano też o rozwoju współpracy gospodarczej, w tym o sposobach zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii.

Kancelaria Prezydenta RP/Michał Perzyński

Trwa Leaders Climate Summit. Większość krajów nie poszła za deklaracją USA