Veolia na EKG: Dekarbonizacja jest nieunikniona (RELACJA)

25 kwietnia 2023, 12:40 Energetyka

Przedstawiciele Grupy Veolia w Polsce uczestniczyli w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podczas konferencji podkreślali, że sektor ciepłownictwa musi dążyć do zielonej transformacji. Dyrektor generalny Frederic Faroche zaznaczył, że dekarbonizacja jest nieunikniona.

Europejski Kongres Gospodarczy 2019 fot. BiznesAlert.pl
Europejski Kongres Gospodarczy 2019 fot. BiznesAlert.pl

W poniedziałek w Katowicach rozpoczęła się 15. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To jedno z największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej, w trakcie którego eksperci, naukowcy, politycy, przedstawiciele koncernów i firm energetycznych oraz ambasadorzy biorą udział w dyskusji na temat przyszłości gospodarki i transformacji energetycznej.

Podczas jednego z panelu głos zabrał Frederic Faroche, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce ws. zeszłorocznych postępów w dziedzinie kryzysu energetycznego. – 2022 rok był stress-testem dla europejskiego systemu energetycznego: obawialiśmy się, że zabraknie nam surowców. Tak się nie stało, za to nastąpił wzrost świadomości znaczenia zielonej transformacji. Sytuacja geopolityczna i związane z nią warunki na rynkach energii i surowców dobitnie pokazały, że dekarbonizacja jest nieunikniona. Pozostaje kwestia, jak szybko to zrobimy? – powiedział Frederic Faroche.

Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce, mówił o transformacji polskich miast i działalności firmy w danych regionach Polski. – Warszawa to fenomenalne miasto, w którym rozwijamy się z roku na rok. Rozwiązania związane z zarządzaniem siecią muszą dawać szansę na dalszy progres i to robimy w największych polskich miastach. Transformacja energetyczna powinna się odbywać od klienta do źródła, czyli zaczynać się od jego efektywności energetycznej – podkreślił Krzysztof Zamasz.

Wspomniał również o ubiegłym roku i trudnym czasie, gdy Polska musiała importować węgiel z zagranicy. – 2022 rok był okresem krytycznym, wymagał importu dużej ilości węgla np. z Afryki, i w tym miejscu dziękujemy za wsparcie Urzędu Regulacji Energetyki i ministerstwa. Jeśli popatrzymy na ślad węglowy wydobycia i dowiezienia tego ładunku z Afryki do Polski, to przychodzi refleksja w jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o transformację całego świata. Jest jeszcze dużo do zrobienia – powiedział dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce.

– Polska leży jeśli chodzi o odpady, a właściwie na nich siedzi. Eksportujemy prawie dwa miliony ton odpadów, a powinniśmy je spalać – zaznaczył dyrektor Zamasz.

Opracował Jacek Perzyński i Jędrzej Stachura