Minister Sasin: Zrealizowanie wszystkich inwestycji w energetykę jądrową to koszt 1 biliona zł

25 kwietnia 2023, 10:15 Alert

– Zrealizowanie wszystkich inwestycji w energetykę jądrową to koszt ok. 1 bln zł, poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że transformacja energetyczna w Polsce musi przebiegać w sposób „rozsądny, rozłożony w czasie”.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

– Zrealizowanie wszystkich inwestycji w energetykę jądrową, niezbędnych do tego, aby dokonać transformacji energetycznej w Polsce to jest koszt około 1 bln zł. To są ogromne, astronomiczne kwoty – powiedział Sasin.

– My nie jesteśmy w stanie w szybkim tempie takich kwot pozyskać i ich wydać, dlatego mówimy, że transformacja energetyczna w Polsce musi przebiegać w sposób rozsądny, rozłożony w czasie – dodał.

W jego ocenie, transformacja energetyczna „powinna przebiegać w sposób uporządkowany i w tempie, który pozwala na takie niezakłócone przechodzenie z jednych źródeł na drugie, niezakłóconą realizację inwestycji, które są niezbędne, aby ta transformacja mogła zaistnieć”.

Przypomniał, że mix energetyczny ma się opierać na dwóch filarach: na odnawialnych źródłach energii z jednej strony i na energetyce jądrowej.

W Polsce planowana jest budowa trzech elektrowni jądrowych oraz tzw. SMR-ów. W ubiegłym roku rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w ramach programu rządowego. Lokalizacją wskazywaną dla tej elektrowni jest Lubiatowo-Kopalino.

Równocześnie Polska Grupa Energetyczna (PGE) i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały list intencyjny ws. współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

ISBnews / Jacek Perzyński