Dronopad Ukrainy wyłączył prawie jedną piątą przerobu rafinerii Rosji

29 kwietnia 2024, 06:00 Alert

Przestoje w rafineriach rosyjskich rosną przez ataki dronów Ukrainy. Objęły już prawie jedną piątą mocy przerobowych.

Pożar w Rafinerii Niżniekamsku. Fot. Telegram.
Pożar w Rafinerii Niżniekamsku. Fot. Telegram.

Reuters oszacował, że obniżka podaży produktów naftowych w Rosji przez dłuższe przestoje wywołane atakami dronów ukraińskich wzrosła o 2,2 procent do 4,53 mln ton. To 17 procent całkowitego przerobu w instalacjach tego typu.

Przestoje awaryjne sięgały według Reutersa w kwietniu 90,3 ton dziennie, czyli 2,71 mln ton miesięcznie. Mają zostać zredukowane w maju do odpowiednio 47,6 i 1,48 mln ton, pod warunkiem, że nie będzie kolejnych zniszczeń wskutek ataków Ukrainy.

Udział przerw pracy w wyniku sytuacji kryzysowej odpowiadał za 59,9 procent przestojów w kwietniu i 65,1 procent w marcu. Przestoje przerobu w rafineriach rosyjskich w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku dotknęły 13,187 mln ton, czyli około dwa razy więcej od 6,67 mln ton zanotowanych w analogicznym okresie zeszłego roku.

Tymczasem Ukraińcy kontynuują ataki na rafinerie rosyjskie. W weekend doszło do uderzeń w Rafinerię Sławiańsk oraz inne obiekty strategiczne w Rosji. Rosjanie atakują zaś elektroenergetykę oraz infrastrukturę gazową nad Dnieprem.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dronopad Ukrainy w Rosji to forma łatania sankcji Zachodu (ANALIZA)