Estoński Enefit zapewni zieloną energię Orange Polska

21 lipca 2020, 11:30 Alert

Spółka Enefit, należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, podpisała umowę na dostawy energii elektrycznej do 18 tysięcy punktów odbioru Orange Polska.

fot. Enefit Green
fot. Enefit Green

Umowa Enefit-Orange Polska

Porozumienie dotyczy dostawy 510 GWh energii rocznie z odnawialnych źródeł energii dewelopera wpd oraz pozyskanej z rynku energii, co odpowiada całemu zapotrzebowaniu Orange na energię elektryczną. Enefit informuje, że elementem umowy będzie także umożliwienie realizacji jednego z pierwszych na polskim rynku w 100 procentach fizycznych kontraktów typu Corporate PPA. Mowa tu o 50 GWh. Energia zostanie pozyskana z farm wiatrowych Jarocin Wschód oraz Krotoszyn, które należą do spółki wpd. Łączna moc zainstalowana to 15 MW. Kontrakt umożliwi użytkownikom telefonów komórkowych przesłanie 265 petabajtów danych. Pierwsza energia do Orange ma trafić w 2021 roku.

– To największa umowa sprzedaży energii elektrycznej w historii Eesti Energia. Polska, jako drugi po Estonii największy pod względem sprzedaży rynek, jest dla nas bardzo ważna. Obserwujemy nad Wisłą najszybszy wzrost sprzedaży i dostrzegamy tu duży potencjał w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz dostarczania rozwiązań energetycznych naszym klientom – tłumaczy Agnes Roos, członkini zarządu Grupy Eesti Energia,

Trzyletnia umowa nadaje Enefitowi rolę integratora umożliwiającego Orange Polska podpisywanie w tym czasie kontraktów Corporate PPA z kolejnymi wytwórcami energii z OZE.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2016 roku. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii. Drugą działającą na polskim rynku spółką, należącą do Grupy Eesti Energia, jest Enefit Green. Jej działalność skupia się na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Na terenie Polski Enefit Green posiada 20 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 19 MW.

Enefit Green/Patrycja Rapacka