Resort klimatu uruchamia dotacje na przydomowe elektrownie wiatrowe

14 czerwca 2024, 15:00 Alert

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił, że w poniedziałek, 17 czerwca rozpocznie przyjmowanie wniosków w nowym programie dla prosumentów „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), budżet programu w pierwszym roku wynosi 50 mln zł, a maksymalne dofinansowanie na jedną instalację to 30 tys. zł, co może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych.

Elektrownia wiatrowa fot. Pixabay
Elektrownia wiatrowa fot. Pixabay

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej podkreślił, że program ten jest kolejnym krokiem w rozwoju segmentu prosumenckiego. Pierwszy nabór wniosków, z budżetem 50 mln zł, ma wystarczyć na dofinansowanie około 8,5 tys. instalacji.

Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, zaznaczyła, że pierwszy rok programu posłuży ocenie zainteresowania oraz funkcjonowania inicjatywy. W ramach programu właściciele i współwłaściciele budynków będą mogli uzyskać do 30 tys. zł na mikroinstalację wiatrową o mocy do 20 kW, przy czym dofinansowanie nie przekroczy 5 tys. zł na 1 kW. Program przewiduje również do 17 tys. zł na budowę magazynu energii o mocy minimalnie 2 kWh, z maksymalnym dofinansowaniem 6 tys. zł za 1 kWh.

Prezes Funduszu podkreśliła, że do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji będzie refundowane, co oznacza, że inwestycja musi być początkowo sfinansowana ze środków własnych beneficjenta. Maksymalna wysokość mikroinstalacji wiatrowej finansowanej w ramach programu to 30 metrów.

Wiceminister Motyka podsumował, że program ma na celu wygenerowanie nowej gałęzi przemysłu i stymulowanie rozwoju rynku.

ISB News / Mateusz Gibała

Zachód bierze na celownik flotę widmo Rosji i jej megaprojekty