Polacy doceniają perspektywy rozwoju i atrakcyjne zarobki w OZE

5 kwietnia 2024, 12:45 Alert

Praca w OZE, w tym np. na farmach wiatrowych, to doskonała szansa na rozwój zawodowy – zarówno dla osób, które pracują obecnie w innych gałęziach sektora energetycznego, jak i tych, które dopiero stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki. Jak wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research, Polacy już teraz dostrzegają liczne korzyści z pracy w tym obszarze – wskazują m.in., że to przyszłościowa branża (taką korzyść wskazało niemal 40% ankietowanych), oferująca atrakcyjne zarobki i szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. Nie bez znaczenia jest też poczucie misji i perspektywa dużego zapotrzebowania na pracowników w najbliższych latach.

Energetyka wiatrowa w Kazachstanie. Źródło: Flickr

Rozwój sektora Odnawialnych Źródeł Energii staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją na rynku pracy. Polacy dostrzegają wiele zalet związanych z kierowaniem swojej kariery w tym kierunku. Według badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research najważniejsze korzyści związane z pracą w „zielonych miejscach pracy” to perspektywa zatrudnienia w przyszłościowej branży, atrakcyjne zarobki, satysfakcja z realizowania misji, duże zapotrzebowanie na pracowników, możliwość rozwoju zawodowego i łatwość przebranżowienia się.

Progres w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii przyczynia się do rewolucji na rynku pracy, generując nie tylko nowe możliwości zatrudnienia, ale także rozwijając jakość oferowanych stanowisk. Przewiduje się, że sektor energetyki wiatrowej sam stworzy około 200 tysięcy miejsc pracy w ciągu najbliższych 15 lat.

Praca w branży zielonej energii staje się atrakcyjną ścieżką rozwoju zarówno dla młodych osób planujących swoją karierę, jak i dla doświadczonych pracowników z innych sektorów, w tym nawet górnictwa. Dzięki programom sprawiedliwej transformacji, pracownicy mogą przekwalifikować się i wykorzystać swoje umiejętności w nowych obszarach. To nie tylko szansa na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie, ale także możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Pierwsi górnicy, którzy przeszli tego rodzaju szkolenia, już teraz cieszą się pracą w zielonym sektorze i nie żałują podjętej decyzji o zmianie zawodu.

Przejście polskiej gospodarki, która silnie opiera się na węglu, na zieloną energię stanowi ogromne wyzwanie, ale także szansę. To nie tylko korzystne dla środowiska i gospodarki, ale również dla pracowników, którzy mogą poprawić warunki zatrudnienia dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na specjalistów w branży odnawialnych źródeł energii (OZE). Tysiące nowych miejsc pracy otwiera się dla Polaków, w tym dla pracowników z sektora tradycyjnej energetyki, których doświadczenie i umiejętności są bardzo cenione, na przykład w branży farm wiatrowych.

Branża energii odnawialnej oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia, możliwość rozwoju zawodowego oraz stabilność zatrudnienia na długie lata. Wraz z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej rośnie zapotrzebowanie na nowych wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Dla specjalistów, którzy zdobędą odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie do pracy na turbinach wiatrowych, otwierają się również możliwości zatrudnienia za granicą. Polscy pracownicy są coraz bardziej cenieni i poszukiwani na rynkach zagranicznych. Firmy z branży, takie jak OX2 we współpracy z Windhunter Academy, czy EDF Renewables Polska i Vulcan we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), aktywnie angażują się w szkolenie i przekwalifikowanie pracowników, w tym byłych górników, na techników i serwisantów turbin wiatrowych.

PSEW / Mateusz Gibała
https://biznesalert.pl/pge-offshore-morskie-farmy-wiatrowe-fundusze-energetyka-oze/