Gaz wrócił do ceny z początku kryzysu i nie ogląda się już na Gazprom

5 października 2023, 19:00 Alert

Gaz na giełdzie europejskiej TTF kosztuje obecnie około 36 euro za megawatogodzinę. To poziom nienotowany od grudnia 2021 roku, kiedy zaczynał się kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom.

fot. Gazprom

Rekordowe zapasy gazu zgromadzone w Unii Europejskiej w oparciu o regulacje kryzysowe oraz perspektywa spowolnienia gospodarczego i ciepły wrzesień sprawiły, że cena gazu na TTF spadła w okolice 36 euro za megawatogodzinę w kontraktach listopadowych.

W szczytowym momencie kryzysu energetycznego wywołanego ograniczeniem podaży gazu rosyjskiego Gazpromu cena na TTF zbliżała się do 300 euro za megawatogodzinę, podczas gdy przed kryzysem nie przekraczała 20 euro. Giełda notowała ostatnio cenę 36 euro za megawatogodzinę w połowie grudnia 2021 roku.

Skutek kryzysu energetycznego to uniezależnienie ceny gazu z Rosji. Udział Gazpromu na rynku europejskim spadł z ponad 40 procent w 2021 roku do 7,5 procent w pierwszej połowie 2023 roku. Jeżeli Gazprom zatrzyma ostatnie dostawy docierające do Europy przez Ukrainę oraz Turcję, jego wpływ na rynek będzie znacznie mniejszy niż przed kryzysem a zapasy w magazynach zapewnią bezpieczeństwo dostaw krajom europejskim. Te planują porzucić gaz rosyjski najpóźniej w 2027 roku według programu REPowerEU.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gazprom musi zjeść chomika w Azji