Izrael i Jordania zbudują elektrownię słoneczną o mocy 600MW

23 listopada 2021, 06:45 Alert

Izrael i Jordania podpisały w poniedziałek w Dubaju największą w historii umowę o współpracy. Przewiduje ona budowę elektrowni słonecznej o mocy 600 MW w Jordanii, wytwarzającej energię dla Izraela w zamian za dostarczenie 200 milionów metrów sześciennych odsolonej wody do Jordanii – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

W zawarciu umowy pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Porozumienie przewiduje, że Izrael zakupi energię słoneczną z obiektu w Jordanii, który zostanie zbudowany przez firmę z ZEA, a Jordania zakupi wodę z izraelskiej stacji odsalania, jaka ma powstać u wybrzeża Morza Śródziemnego – podaje PAP.

Umowa jest kolejną konsekwencją tzw. porozumienia Abrahama, które Izrael zawarł z ZEA we wrześniu 2021 roku dzięki mediacjom administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i które pomogło ustanowić stosunki dyplomatyczne między oboma krajami.

Na uroczystości obecni byli, oprócz minister energii i zasobów wodnych Izraela Karin Elharar i ministra gospodarki wodnej i nawadniania Jordanii Mohammeda al-Nadżdżara, minister spraw zagranicznych ZEA Mohammed ibn Zajed i specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

Izraelska minister przekazała w oświadczeniu, że jest to najważniejsze porozumienie od czasu, gdy Izrael i Jordania podpisały traktat pokojowy w 1994 roku, a korzyści z tej umowy to nie tylko zielona energia elektryczna czy odsolona woda, ale także wzmocnienie relacji z sąsiadem, który ma najdłuższą granicę z Izraelem.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Przybyszewski: Iran podbija stawkę w negocjacjach z USA (ROZMOWA)