Kazachstan jest krok bliżej ominięcia Rosji przy dostawach ropy na Zachód

23 czerwca 2023, 07:15 Alert

Azerbejdżan i Kazachstan wzmacniają współprace na rzecz dostaw ropy z ominięciem Rosji.

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Operatorzy ropociągów z Azerbejdżanu i Kazachstanu (KazMunaiGas i SOCAR) podpisali memorandum o współpracy strategicznej na rzecz przesyłu ropy z Kazachstanu przez Azerbejdżan. Trafia stamtąd do naftoportów w Turcji i dalej w świat. To szlak alternatywny wobec tego przez Rosję i Ropociąg Przyjaźń, który jest wykorzystywany przez Niemców na mocy umowy na dostawy 100 tysięc baryłek dziennie do końca 2024 roku.

Porozumienie zakłada zwiększanie wolumenu dostaw ropy przez Azerbejdżan. Te firmy podpisały w 2022 roku pięcioletnią umowę przesyłową na dostawy szlakiem Aktau-Baku-Ceyhan o wolumenie 1,5 mln ton rocznie z opcją zwiększenia do 5 mln ton. Ten szlak powstał w ramach projektu Baku-Tbilisi-Ceyhan wspieranego przez Komisję Europejską i USA jako alternatywny szlak dostaw nierosyjskiej ropy.

Kazachstan planuje przesłać przez nowy szlak do 1,5 mln ton ropy w 2023 roku, ale wolna przepustowość w Ceyhan ma sięgać 20 mln ton rocznie. Z kolei naftoport w Aktau na Morzu Kaspijskim z którego wyrusza ropa kazachska ma przepustowość 5,2 mln ton rocznie. Kazachowie chcą także, aby co najmniej połowa ładunków była dostarczana przez ich flotę w dyspozycji Kazmortransflot.

Rozwój dostaw z Kazachstanu to alternatywa wobec ropy rosyjskiej z której rezygnują kolejne kraje europejskie jak Polska i Niemcy, a mają to w przyszłości także zrobić ostatni klienci Rosji na szlaku południowej nitki Ropociągu Przyjaźń: Czechy (zaopatrywane przez PKN Orlen), Słowacja i Węgry.

Neftegaz.ru / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Niemcy tłoczą ropę rosyjską z kazachską metką przez Polskę?