Kolejne testy autobusu elektrycznego

20 lipca 2015, 11:30 Infrastruktura

MPK SA testuje dwa autobusy elektryczne wyprodukowane przez chińską firmę BYD (Build Your Dreams). Kursuje na linii nr 154, na której pojazdy napędzane silnikami elektrycznymi wożą pasażerów już od kwietnia 2014 roku.  

Podczas testów MPK SA będzie zwracać uwagę przede wszystkim na dystans jaki autobusy tego producenta mogą przejechać po naładowaniu baterii oraz zużycie energii, szczególnie w okresie letnim przy włączonej klimatyzacji. Ważna będzie także opinia pasażerów, dla których zostały przygotowane specjalne ankiety z możliwością wpisania uwag dotyczących jazdy tymi autobusami.

Elektryczne autobusy BYD posiadają szereg zalet służących zarówno środowisku jak i użytkownikom komunikacji miejskiej.

Każdy z pojazdów jest niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację i jednorazowo może przewieźć do 70 osób. Różni je natomiast liczba drzwi (w jednym autobusie dostępne są dwie pary drzwi, a w drugim trzy) oraz układ siedzeń. Pojazdy nie emitują spalin do środowiska.

Jak zapewnia producent autobusów po jednym, pełnym cyklu ładowania mogą one pokonać dystans do 250 km w ciężkich warunkach miejskich z włączoną klimatyzacją. Autobusy będą stacjonować w zajezdni Wola Duchacka.  MPK SA zamierza testować autobusy do końca 2015 roku.

Warto przypomnieć, że w planach krakowskiego przewoźnika jest realizacja projektu pod nazwą „Zakup niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów oraz stacjonarnych automatów KKM do sprzedaży biletów w celu obsługi linii aglomeracyjnych”, którego wartość szacowana jest na prawie 140 mln zł netto. Projekt obejmować będzie zakup ok. 100 nowych autobusów, zarówno tych z tradycyjnym napędem, wyposażonych w silniki spełniające normy Euro 6, ale także autobusów hybrydowych i z napędem elektrycznym. Ten projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej spowoduje, że po ulicach Krakowa i sąsiadujących z miastem gmin będą kursować pojazdy, wykorzystujące najnowocześniejsze obecnie rozwiązania w zakresie niskiej emisji. Ich sporą częścią będą stanowić autobusy elektryczne i hybrydowe.