Konferencja Premier podsumowująca działania służb po wczorajszych burzach

20 lipca 2015, 12:17 Infrastruktura

Jak powiedziała Premier Ewa Kopacz, w dniu 19 lipca 2015 jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych (należących do KSRG) interweniowaly w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi i usuwaniem ich skutków ponad 6 tysięcy razy. Największe straty odnotowano w województwach mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. 

Premier Ewa Kopacz wzięła udział w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w spotkaniu z członkami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz w telekonferencji z 16 wojewodami na temat skutków wczorajszych nagłych złych warunków atmosferycznych. Jak poinformował Instytut Meteorologii i gospodarki wodnej kolejnych burz i wichur można się spodziewać dziś i w nocy z wtorku na środę na zachodzie Polski, ale będą one miały zdecydowanie mniejsza siłę.

IMG_20150720_115951

W czasie konferencji prasowej Premier poinformowała o uruchomieniu środków z rezerwy celowej pozostającej w dyspozycji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na zasiłki dla osób poszkodowanych w czasie klęsk żywiołowych. Jak zaznaczyła w swojej wypowiedzi Ewa Kopacz „tych pieniędzy na pewno nie zabraknie”. Z kolei Minister Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że na chwilę obecną najważniejsze jest zabezpieczenie zniszczonych i uszkodzonych budynków. Administracja terenowa czeka na wnioski, w ciągu kilku dni komisje powołane przez wojewodów zaczną pracę przy szacowaniu szkód. Najbardziej ucierpiała miejscowość Zawały w kujawsko-pomorskiem.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów