Krytyka Nord Stream 2 ponad podziałami. Socjaliści i Demokraci dołączają do sprzeciwu

19 maja 2016, 09:25 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Przewodniczący grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Gianni Pitella skierował do Komisji Europejskiej list, w którym ostrzega przed kontrowersyjnym projektem Nord Stream 2. To konsekwencja apelu szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera z dyskusji o nowym gazociągu, która odbyła się w Parlamencie 9 maja.

W liście skierowanym do Wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej Marosa Szefczovica i komisarza UE ds. energii i klimatu Miguela Ariasa Canete, Pitella ostrzega, że „poza wątpliwym argumentem ekonomicznym za projektem, biorąc pod uwagę niepełne wykorzystanie istniejących nitek Nord Stream i nadprzepustowość gazociągów w niektórych częściach Unii Europejskiej”, projekt budzi inne obawy.

Po pierwsze, zdaniem Pitelli, budzi on zastrzeżenia na gruncie prawa unijnego, a konkretnie trzeciego pakietu energetycznego. Poseł przypomina o tym, że Gazprom, który jest wiodącą firmą w konsorcjum Nord Stream 2, jest przedmiotem śledztwa antymonopolowego Komisji Europejskiej w sprawie nadużycia pozycji monopolisty w Europie Środkowo-Wschodniej. – Wierzymy, że Komisja zadba o to, aby projekt był w pełni zgodny z prawodawstwem unijnym – pisze.

Kolejny argument to niezgodność Nord Stream 2 z projektem Unii Energetycznej i planem budowy wspólnej polityki na rzecz bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy. – W rzeczy samej solidarność i zaufanie między krajami Unii będzie na pewno podważona, jeżeli Nord Stream 2 zostanie zbudowany – stwierdza Pitelli. – Będzie on miał szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo dostaw gazu do regionu Europy Środkowej i Wschodniej, ale także dla Ukrainy, biorąc pod uwagę deklaracje Gazpromu o woli rezygnacji z tranzytu przez jej terytorium po ukończeniu nowego gazociągu.

– Nord Stream 2 zaprzecza kluczowej idei dywersyfikacji dostaw gazu do Unii Europejskiej i w rzeczywistości stawia ją w sytuacji zwiększonej zależności od jednego dostawcy, ostatecznie podważając bezpieczeństwo dostaw, nie wspominając już o geopolitycznych konsekwencjach takiej zależności – pisze Pitelli. Dodaje, że Nord Stream 2 budzi także obawy odnośnie bezpieczeństwa środowiskowego.

– Pozostajemy w dyspozycji, jeśli chodzi o jakiekolwiek inicjatywy polityczne konieczne do przekonania państw członkowskich o tym, że projekt Nord Stream 2 nie jest właściwym rozwiązaniem dla Europy – kwituje polityk.

O stanowisku Socjalistów i Demokratów pisze także poseł Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. Ocenia, że opór wobec Nord Stream 2 łączy polityków Parlamentu Europejskiego ponad podziałami.

Więcej: Niemiec na czele sprzeciwu wobec Nord Stream 2