Zagadkowy wzrost migracji Kubańczyków do Europy przez lotnisko w Niemczech

25 lipca 2023, 10:45 Alert

Federalne ministerstwo spraw wewnętrznych podaje, że w tym roku ilość wniosków o azyl złożonych przez obywateli Kuby wzrosła z 73 do 607. Niemiecka gazeta tabloidowa die Bild nazywa te osoby “niewidzialnymi azylantami”, bo forma ich przybycia do Europy i dalszy pobyt na naszym kontynencie, są nieprzejrzyste i prawdopodobnie opracowane przez struktury kryminalne.

Kuba. Fot. Freepik
Kuba. Fot. Freepik

Kubańczycy wykorzystują mechanizm polegający na zakupie biletu lotniczego do miejsca docelowego, do którego nie potrzebują wizy, np. do Belgradu lub Dubaju, z przesiadką we Frankfurcie nad Menem. Tam podróżujący tranzytem, zgłaszają się na policję i proszą o azyl – podaje portal Latina Press.

Następnie Kubańczycy musieliby stawić się w specjalnych centrach do przeprowadzenia rejestracji, ale to się w większości przypadków nie dzieje, bo są oni odbierali z lotniska, i prawdopodobnie jadą dalej do Hiszpanii. Obecnie jednak Hiszpania nie może określić, gdzie ci ludzie się znajdują.

Niemieckie media podejrzewają, że chodzi tu o nowy biznes międzynarodowych gangów przemytników ludzi. Die Bild nawiązała kontakt z jedną z rodzin z Hawanny i dotarła do informacji, że zapłacili oni za cala podróż, z dojazdem do Madrytu włącznie, 25 tys. euro.

Nie można wykluczyć, że w szczególnym przypadku Kuby proceder przemycania migrantów jest organizowany lub kontrolowany przez służby kubańskie, które ściśle współpracują z rosyjskimi służbami.

Die Bild / Latina Press / Aleksandra Fedorska

Zwrot Gazpromu do Chin pod znakiem bójki imigrantów o miejsce w kolejce