Kirgistan ogłosi energetyczny stan wyjątkowy i przyspiesza rozwój OZE

25 lipca 2023, 08:50 Atom

Niedobór energii zmusza Kirgistan do ogłoszenia 1 sierpnia energetyczny stanu wyjątkowego, który będzie trwał trzy lata. Według rządowej prognozy, w 2023 roku popyt osiągnie 16,6 mld kWh, podczas gdy deficyt wyniesie 1,9 mld kWh, podaje rosyjski Kommiersant.

Tama Baihetan. Źrodło: Rząd ChRL
Tama Baihetan. Źrodło: Rząd ChRL

Kirgistan zamierza wprowadzić zmiany w swoim systemie energetycznym, który obecnie w dużej mierze opiera się na energetyce wodnej, powstałej jeszcze w czasach sowieckich i gazowej. W przypadku produkcji energii wodnej susza spowodowała duże spadki poziomu rzek, co obniżyło wydajność produkcji energii elektrycznej.

W przypadku energetyki gazowej na drodze stoją przestarzała infrastruktura, która stała się także coraz mniej niewydajna. Jednocześnie w Kirgistanie zapotrzebowanie na energię mocno wzrasta.

Rosyjski Kommiersant podaje, że Kirgistan zamierza zmienić swój system energetyczny, rozwijając OZE oraz zbudować nowoczesne elektrownie wodne i elektrownie jądrowe.

W ostatnim czasie w regionie Azji Środkowej dochodzi do poważnych konfliktów na tle dostępu do wody oraz przesyłu energii. Kirgistan jest obecnie w dużej mierze zależny od importu energii z krajów takich jak Uzbekistan, Kazachstan oraz Rosja.

Kommiersant / Aleksandra Fedorska

https://biznesalert.pl/chiny-azja-centralna-g7-szczyt/