Mortas: Projekt w Opolu zostanie zrealizowany

20 grudnia 2013, 08:34 Energetyka

RAFAKO SA otrzyma Polecenie Rozpoczęcia Prac przy rozbudowie Elektrowni Opole 31 stycznia 2014 roku. Zawiadomienie o planowanym terminie wydania przekazało PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

 Generalny Wykonawca rozbudowy Elektrowni Opole, Konsorcjum RAFAKO SA, Polimex – Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA, przy udziale Alstom Power sp. z o.o. zawarły z Zamawiającym, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA porozumienie, co do nowego terminu Polecenia Rozpoczęcia Prac, przy budowie bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. W dniu wczorajszym, Zarząd RAFAKO SA, otrzymał od Zamawiającego  zawiadomienie, że Polecenie Rozpoczęcia Prac w/w zadania zostanie wystawione Generalnemu Wykonawcy w dniu 31 stycznia 2014 roku, potwierdzając raz jeszcze,  zawarte wcześniej porozumienie.

 Otrzymane przez nas Powiadomienie o terminie rozpoczęcia prac oznacza, że budowa nowych bloków ruszy 31 stycznia przyszłego roku. Myślę, że będzie to ważna data zarówno dla Zamawiającego, jak i spółek tworzących Konsorcjum Wykonawcze. Dziś nie ma już wątpliwości, że projekt w Opolu zostanie zrealizowany- powiedział Paweł Mortas Prezes Zarządu RAFAKO SA, lidera Konsorcjum.

 W firmach które je tworzą są doskonali fachowcy, gotowi do rozpoczęcia pracy na budowie nawet zaraz. Dzisiejszy dzień to doskonała okazja by podziękować wszystkim, którzy od początku wspierali powstanie tej ważnej dla Kraju inwestycji- dodał.

Konsorcjum zobowiązało się zrealizować zamówienie w terminie 54 miesięcy od wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla  bloku nr 5 oraz w terminie 62 miesięcy od wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla  bloku nr 6. Gwarancji na realizację projektu udzielił bank PKO BP SA. Rozbudowa Elektrowni Opole będzie kosztować ponad 11,6 mld PLN.

Nowe bloki na węgiel kamienny, o mocy 900 MW każdy, obniżą znacznie emisje CO2, a zastosowane technologie umożliwią zmianę mocy w bardzo szerokim zakresie, kompensując trudno przewidywalne wahania w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

To kluczowy projekt, który na lata zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetycznego. Prąd wytworzony w nowych blokach służyć będzie zapewnieniu dostaw głównie w południowo-zachodnim regionie kraju. Oczekiwana sprawność netto to 45,5%.

Elektrownia Opole będzie najnowocześniejszą elektrownią zawodową w Polsce.