Następna macka czerwonej ośmiornicy Nord Stream 2 w Niemczech u szczytów władzy

15 września 2023, 17:30 Alert

Kolejny wątek badany przez komisję do spraw nieprawidłowości przy budowie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec to niejasna rola szefa kancelarii landowej Christiana Frenzela, za którego czasów przyznawanie pozwoleń zaskakująco przyspieszyło.

Zdjęcie satelitarne ulatniającego się gazu ze zniszczonych Nord Stream 1 i 2. Fot. SpaceKnow
Zdjęcie satelitarne ulatniającego się gazu ze zniszczonych Nord Stream 1 i 2. Fot. SpaceKnow

Christian Frenzel z SPD był szefem kancelarii premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Erwina Selleringa będącego celem jednego z wątków postępowania landowej komisji parlamentarnej do spraw nieprawidłowości przy Nord Stream 2 należącym do rosyjskiego Gazpromu. Frenzel przekonywał komisję, że nie wywierał wpływu na proces przyznawania pozwoleń w sprawie budowy tego gazociągu. Nord Stream 2 otrzymał wszelkie pozwolenia w rekordowym czasie kilkunastu miesięcy.

Komisja bada, czy były nieprawidłowości przy wydawaniu zgód niezbędnych do rozpoczęcia budowy Nord Stream 2 za które odpowiadał Urząd Górniczy w Stralsund. Frenzel był szefem kancelarii premiera od 2014 do 2018 roku za czasów Selleringa, który potem zasiadł w zarządzie fundacji „klimatycznej” Stiftung Klimaschutz, która pomogła ochronić Nord Stream 2 przed sankcjami USA. Nord Stream 2 AG zasilił ją wpłatą 20 mln euro.

Deutsche Presse Agentur / Wojciech Jakóbik

Zwrot akcji wokół sabotażu Nord Stream 1 i 2 kieruje podejrzenia na tajemniczą Rosjankę