Zwrot akcji wokół sabotażu Nord Stream 1 i 2 kieruje podejrzenia na tajemniczą Rosjankę

11 lipca 2023, 09:00 Alert

Nowe ustalenia o sabotażu Nord Stream 1 i 2 kierują podejrzenia w stronę Rosji. Telewizja RTL ustaliła, że ślady prowadzą do…tajemniczej Rosjanki.

Zniszczenia Nord Stream 2 na wodach Danii. Fot. TVP2 Bornholm.
Zniszczenia Nord Stream 2 na wodach Danii. Fot. TVP2 Bornholm.

Pomimo spekulacji na temat udziału Ukraińców w sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 z września 2022 roku dziennikarze RTL znaleźli nowe dane prowadzące do mieszkanki Rosji. Niemieccy śledczy mieli badać wersję z wypożyczeniem statku Andromeda w Polsce przez grupę Ukraińców. RTL ustalił, że kobieta odpowiedzialna za wynajem ma rosyjski paszport i przebywa obecnie na terenie Rosji.

Dziennikarze dotarli do zdjęć ukazujących tę kobietę na stadionie piłkarskim w Krasnodarze. To ona ma być większościowym udziałowcem firmy, która wynajęła statek Andromeda w Polsce podejrzewany o przenoszenie ładunków wybuchowych na miejsce sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2. Nie jest jasne czy taka infrastruktura wystarczyła do wysadzenia dwóch gazociągów, ale śledztwo trwa.

– Jeśli to nie sprawka Rosjan albo rosyjska operacja wpływu ta kobieta zostałaby dawno aresztowana bo doprowadziła do uszkodzenia i zniszczenia rosyjskiej własności – skomentował Roderich Kiesewetter z chadeckiej partii CDU w Niemczech pytany przez RTL.

RTL przekonuje, że dane administracyjne i komórkowe z Rosji a także wspomniane zdjęcia pokazują rosyjskie pochodzenie kluczowej uczestniczki domniemanego sabotażu. Miała także być zaangażowana w organizację nielegalnych wyborów na Krymie zajętym przez Rosjan w 2014 roku. RTL zadzwonił do niej i miała potwierdzić, że znajduje się w Rosji. Kiesewetter uznał, że to dowód na fakt, że „Rosja była zaangażowana w ten atak”. Wyraził nadzieję na to, że prokuratura niemiecka podejmie ten temat w śledztwie.

Nord Stream 1 i 2 zostały wysadzone 26 września 2022 roku. Ocalała nitka B gazociągu Nord Stream 2. Zniszczenia Nord Stream 1 to rozerwanie powłoki na długości kilkuset metrów. Nitka A drugiego Nord Stream jest pęknięta w jednym punkcie.

RTL / Wojciech Jakóbik

Kto wysadził Nord Stream 1 i 2 – no kto? Spięcie