Na szczycie NATO ma być ogłoszona nowa pomoc Ukrainie

8 lipca 2024, 09:15 Alert

Według informacji Financial Times na szczycie NATO mają zapaść decyzje co do dalszego wsparcia Ukrainy. Sojusznicy mają przekazać 40 miliardów euro w 2024 roku, pierwotnie miało to być 100 miliardów dolarów. Dodatkowo NATO przejmie od USA rolę koordynatora pomocy i szkolenia ukraińskich żołnierzy w Polsce.

Financial Times poinformował, że na szczycie NATO ma zapaść zobowiązanie przekazania Ukrainie pomocy wartej 40 miliardów euro, w ramach wsparcia obrony przed rosyjską inwazją. Kończący swoją kadencję Jeans Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, powiedział, że przekazanie wspomnianej kwoty jest poprawą sytuacji, w związku z tym, że dotychczasowe indywidualne wsparcia nie są klarowne. Jednak jest to mniej ambitna pomoc niż planowane wcześniej 100 miliardów dolarów.

– To czy szklanka jest pełna jest kwestią dyskusji, na pewno jest w połowie pełna – powiedział cytowany przez Financial Times.

Agencja przekazała również, że Sojusz podczas szczytu nie planuje zaprosić Ukrainy do wstąpienia w swoje szeregi. Anonimowy przedstawiciel administracji prezydenta Joe Bidena przekazał jednak, że zostaną złożone znaczące oświadczenie o wsparciu dla Ukrainy, obejmujące nowe kroki w celu wzmocnienia jej obrony powietrznej. Nowa pomoc Ukrainie ma objąć przejęcie przez NATO od USA koordynacji nad międzynarodową pomocą dla Kijowa. W tym również nadzorowanie szkolenie ukraińskich żołnierzy w Polsce.

Prezydent Biden planuje zorganizować w czwartek spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i około 20 sojusznikami, którzy podpisali dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą. Administracja Bidena przekazała również Financial Times, że jest zaniepokojona wizytą węgierskiego premiera Wiktora Orbana w Moskwie. Stwierdziła, że ta podróż nie sprzyja sprawie pokoju, ani nie promuje suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy.

Agencja podała, że nowa operacja pomocowa nie będzie nazywana misją NATO, z uwagi na sprzeciw Berlina, który ma obiekcje przed takim nazewnictwem jako zbyt militarystycznym.

9 lipca 2024 roku rozpocznie się 75. szczyt NATO, którego głównym tematem jest trwająca wojna na Ukrainie i pomoc zaatakowanemu krajowi. Ukraina prosi o wsparcie, zwłaszcza w zakresie obrony powietrznej, potrzebuje go między innymi do przeprowadzenia napraw w sektorze energetycznym i uniknięcia blackoutu zimą. Wspólna pomoc NATO odbywa się w ramach Grupy Ramstein, której obecnie przewodzą i koordynują Stany Zjednoczone.

Financial Times / Marcin Karwowski

BBN rekomenduje atom z USA i ropociągi NATO