Nowe sankcje unijne wobec Rosji stoją, bo Niemcy boją się kary za współpracę

15 czerwca 2024, 12:00 Alert

Źródła Reutersa przekonują, że czternasty pakiet sankcji Unii Europejskiej utknął w negocjacjach ze względu na opór Niemiec, których firmy mogą ucierpieć za współpracę z Rosją.

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com
Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Reuters ustalił, że kraje Unii Europejskiej nie doszły do porozumienia w sprawie czternastego pakietu sankcji za inwazję Rosji na Ukrainie. Powodem miał być opór Niemiec, którzy obawiali się konsekwencji dla ich firm za współpracę z Rosją.

Nowe sankcje miały zakazać przeładunku rosyjskiego LNG w portach europejskich oraz wprowadzić kary dla firm, które naruszały sankcje kontynuując współpracę z Rosjanami za pośrednictwem krajów trzecich, na przykład Turcji. Dane finansowe pokazują istotne zaangażowanie państw trzecich w reeksport dóbr z krajów jak Niemcy do Rosji. Przykładowo według Brooking Institution dostawy samochodów i części do nich z Niemiec do Kirgistanu wzrosły w 2023 roku o 5100 procent w stosunku do 2019 roku.

Niemcy wskazują jednak także, że ich firmy mogą ponieść konsekwencje nawet z winy Rosjan, którzy naruszyliby sami sankcje.

Unia Europejska nie doszła do porozumienia przed szczytem pokojowym w Szwajcarii zaczynającym się 15 czerwca. Następne spotkanie przedstawicieli unijnych odbędzie się już 19 czerwca. Temat nowych sankcji spadł z agendy z 14 czerwca.

Kommiersant / Reuters / Wojciech Jakóbik