Prezentacja Nowego Polskiego Ładu nastąpi 15 maja i ma pogodzić koalicjantów

13 maja 2021, 09:00 Alert

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział w Polskim Radio, że w ten weekend zostanie przedstawiony program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości Nowy Polski Ład uwzględniający postulaty koalicjantów z Porozumienia oraz Solidarnej Polski.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Prezentacja Nowego Ładu miała się odbyć zimą, ale została opóźniona. Minister Sasin odparł na pytanie dziennikarza, że do prezentacji dojdzie w tę sobotę, 15 maja. – Taki jest plan – powiedział na falach Polskiego Radio 24. – Ten cały program wychodzenia gospodarki z pandemii i powrotu do szybkiego wzrostu gospodarczego jest przygotowany od wielu tygodni – zapewnił.

Oficjalny powód opóźnienia prezentacji programu PiS to trzecia fala koronawirusa. Program ma składać się z dziesięciu elementów, w tym tych poświęconych energetyce. Jednym z głównych źródeł finansowania mają być środki unijne Funduszu Odbudowy w ramach którego Polska ma otrzymać 770 mld złotych pożyczek i dotacji płynących między innymi do sektora energetycznego. – Czas bardzo mocno i głośno powiedzieć o planach na okres po pandemii. Dzięki udanej akcji szczepień ona ustępuje. Głównym zadaniem rządu jest zapewnić, aby nie pozostawiła skutków politycznych i gospodarczych – powiedział Sasin.

– Myślę, że uda się osiągnąć pełne porozumienie. Koalicjanci zgłosili swoje punkty programowe. Jesteśmy na dobrej drodze do tego, by powiedzieć, że jest to wspólny plan Zjednoczonej Prawicy – zdradził wicepremier Jacek Sasin.

Polskie Radio 24/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polityka klimatyczna to nie lewactwo