Prognoza wylesiania Amazonii w Kolumbii spadła w zeszłym roku do 35 procent

9 kwietnia 2024, 15:30 Alert

Kolumbijska minister środowiska Susana Muhamad ogłosiła, że przewiduje się, iż wylesianie w Kolumbii zwłaszcza w regionie Amazonii zmniejszy się o 25 procent (do 35 procent) w 2023 roku. Niemniej jednak ostrzegła, że w 2024 roku obserwuje się wzrost zniszczeń i to jest niepokojącym znakiem.

Amazonia. Fot. Flickr
Amazonia. Fot. Flickr

Kolumbia t0 kraj będący jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie miejsc na ziemi. Ten kraj jest domem dla tysięcy gatunków flory i fauny. Niestety, jak w innych częściach regionu, każdego roku traci swoje lasy z powodu wylesiania. Chociaż dane za rok 2022 wykazują spadek wylesiania o około 29 procent to nadal oznacza to znaczącą utratę lasów, sięgającą 1235 kilometrów kwadratowych na terenie całego kraju.

Mimo spodziewanego spadku w 2023 roku zniszczenia w Amazonii wzrosły o 40 procent w pierwszym kwartale 2024 roku w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. To pogorszenie sytuacji lasów krajowych wiąże się z silnym zjawiskiem pogodowym El Niño powodującym suszę i ekstremalne warunki, które sprzyjają pożarom.

Konflikt z nielegalnymi grupami zbrojnymi stwarza dodatkowe wyzwania dla działań na rzecz ochrony środowiska. Zdaniem ministerstwa środowiska te grupy ograniczają możliwości Krajowego Systemu Ochrony Środowiska utrudniając podejmowanie skutecznych działań. Kolumbia jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie dla ekologów, a każdego roku ginie wielu aktywistów. Minister Muhamad podkreśliła, że presja wywierana przez grupy zbrojne na społeczności i liderów ekologicznych stanowi poważne zagrożenie dla natury, która staje się elementem konfliktu.

Reuters / Mateusz Gibała

Świat liczy na to, że nowy prezydent Brazylii zatrzyma wycinkę Amazonii