Olechnowicz: Pierwsze amerykańskie terminale LNG gotowe w 2015

3 kwietnia 2014, 11:19 Energetyka

Przy okazji ukraińskiego kryzysu doszło do intensyfikacji rozmów z USA na temat importu gazu. Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, atmosfera rozmów jest dobra, ale przeszkód do pokonania nie jest mało, a o tym czy LNG z USA trafi do Polski, zdecydują przede wszystkim kryteria biznesowe.

Dziennik pisze na temat wizyty polskiej delegacji w USA, w skład której wchodzili między innymi wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik i wiceminister Paweł Tamborski oraz przedstawiciele biznesu. Członkowie delegacji przeprowadzili miedzy innymi rozmowy w Departamencie Stanu, Departamencie Energetyki i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego oraz odwiedzili terminali Dominion Energy Freeport pod Waszyngtonem, który otrzymał już zezwolenia na eksport LNG.

Jak powiedziała cytowana przez „Rz” wiceminister Kacperczyk, ukraiński kryzys przyśpieszył rozmowy na temat eksportu LNG przez USA. W jej ocenie jest bardzo dobry klimat i duże zrozumienie dla jak najszybszego uruchomienia eksportu skroplonego gazu do Europy.

Jednocześnie jednak wiceszefowa polskiej dyplomacji przyznała, że import LNG z USA do Polski wymaga jeszcze pokonania wielu przeszkód tak po polskiej jak i amerykańskiej stronie. Zwróciła również uwagę, że rolą rządu jest stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby gaz z USA mógł trafić do Polski, ale o uruchomieniu importu zdecydują przede wszystkim kryteria biznesowe.
Z kolei prezes Lotosu Paweł Olechnowicz zwrócił uwagę, że póki co terminale USA nie są przygotowane do eksportowania gazu, bo były budowane z myślą o imporcie. Jak podkreślił ma się to zmienić w 2015 roku. Szef Lotosu wyraził również przekonanie, że gaz z USA będzie tańszy niż rosyjski, ale zastrzegł jednocześnie, iż nie należy się spodziewać dużych różnic cenowych.

Jak donosi „Rz”, rozmowy na temat współpracy gazowej prowadził w USA też ambasador RP Ryszard Schnepf. Podczas wizyty w Houston spotkała się z między innymi z kierownictwem koncernów Chevron, ConocoPhilips, Honeywell, Halliburton, Cemeron International oraz United Central Bank. Rozmowy dotyczyły miedzy innymi inwestycji w naszym kraju.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL