Orlen ma umowę ws. zakupu dwóch projektów OZE w Wielkopolsce

25 lipca 2023, 08:30 Alert

Wchodząca w skład grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych – poinformował Orlen w komunikacie prasowym.

OZE. Fot. Pixabay
OZE. Fot. Pixabay

Rozwijane projekty mają łączną moc 59 MW i po finalizacji transakcji dołączą do odnawialnych źródeł energii o mocy około 700 MW działających już w grupie Orlen.

Transakcja z Greenvolt dotyczy dwóch projektów OZE realizowanych w woj. wielkopolskim. Pierwszym jest projekt Opalenica, obejmujący trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno, łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno w czerwcu 2024 roku. Nabywane aktywa w ciągu roku mogą wyprodukować 111 GWh energii, czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych. Za budowę i doprowadzenie obu projektów do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power, spółka będąca częścią grupy Greenvolt.

Do końca 2030 grupa Orlen ma dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW.

Grupa Orlen / Jacek Perzyński

Grupa Orlen chce produkować bioplastik