PGNiG rozwija sprzedaż LNG i CNG

11 grudnia 2018, 06:45 Alert

Na temat planów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, których celem jest mocny wzrost sprzedaży skroplonego i sprężonego gazu ziemnego pisze „Parkiet”.

Fot. PGNiG

Jak czytamy w gazecie giełdy, w tym roku sprzedaż LNG w Polsce sięgnie ok. 65-70 tys. ton, a ponad 70 proc. udział w tym rynku ma PGNiG. Jednocześnie dziennik odnotowuje, że w najbliższych latach, w związku z planami PSG inwestycje w wyspowe sieci gazowe na terenie 300 polskich gmin i sprzedaż LNG w Grupie PGNiG znacznie wzrosną.

Cytowane przez „Parkiet” biuro PR PGNiG informuje, że do końca 2022 r. grupa ma użytkować około 80 lokalnych stacji regazyfikacji LNG, a do końca 2018 r. ma korzystać z 28 takich instalacji.

Dziennik odnotowuje również, że PGNiG przewiduje także większe zapotrzebowanie na LNG w transporcie, między innymi w transporcie wodnym, w przypadku którego wchodzą w życie regulacje środowiskowe ograniczające emisyjność stosowanych paliw. Jak pisze dziennik, instalacje do tankowania statków mają powstać w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

Jak czytamy w „Parkiecie” PGNiG przewiduje również wzrost sprzedaży sprężonego gazu ziemnego (CNG) wykorzystywanego jaka paliwo w transporcie. Wzrost ma sięgnąć co najmniej kilkunastu procent rocznie. Z informacji gazety giełdy wynika, że obecnie PGNiG ma 18 stacji CNG. Z zapowiedzi spółki wynika, że w najbliższych latach PGNiG OD ma budować rocznie dwie – trzy stacje CNG dla konkretnych przedsiębiorstw transportowych. Oprócz tego, w związku z wymogami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych powstawać będą też ogólnodostępne punkty tankowania CNG. PGNIG przewiduje, że do 2022 uruchomi i będzie operatorem kolejnych 76 ogólnodostępnych punktów tankowania CNG w 36 dużych miastach – pisze „Parkiet”. Na ten cel Grupa planuje do 2022 roku wydać ok. 100 mln zł.

Parkiet/CIRE.PL