Polsat Plus i ZE PAK chcą produkować wodór, autobusy i stacje wodorowe

20 grudnia 2021, 17:45 Alert

Grupa Polsat Plus wraz z ZE PAK planuje zainwestować ok. 0,5 mld zł w technologie wodorowe w ciągu 5 lat, poinformował wiceprezes spółki Maciej Stec. Plany obejmują budowę całego łańcucha: od produkcji wodoru w elektrolizerni, po sieć magazynową, stacje paliw i produkcję autobusów wodorowych.

Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

– Wraz z ZE PAK chcemy stać się wiodącym producentem zielonego wodoru. Zakładamy inwestycje rzędu ok. 0,5 mld zł w 5 lat, fazowane względem tempa budowy rynku zielonego wodoru – powiedział Stec podczas wideokonferencji.

Jak podano w prezentacji, celem grupy jest posiadanie 100 MW elektrolizerni (pierwszy elektrolizer w II kw. 2022 roku) i produkcja 40 ton wodoru na dobę. Ponadto trwają już testy pierwszych magazynów paliwa tego rodzaju. – Chcemy wejść także w dystrybucję wodoru. Trwają prace nad budową sieci stacji tankowania wodorem. Chcemy mieć min. 30 stacji. Pierwsze stacje są w fazie pozwoleń na budowę – dodał Stec. Ponadto wskazał, że ZE PAK stworzył prototyp polskiego autobusu wodorowego. Według jego słów plan zakłada docelową produkcję 100 autobusów rocznie w fabryce, która ma ruszyć w 2023 roku w Świdniku.

Polsat Plus/ISB News/Michał Perzyński