USA: Polska może mieć jeden reaktor rocznie, czyli gotową elektrownię w 2037 roku

17 czerwca 2024, 12:00 Alert

Ambasada USA deklaruje, że firmy amerykańskie mogą budować na Pomorzu jeden reaktor rocznie. To oznacza, że cała elektrownia może być gotowa zgodnie z planem w 2037 roku, nawet z opóźnionym reaktorem w 2035 roku.

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Ambasada USA podkreśla, że firmy partnerskie przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce mogą budować reaktor co rok.

– Firmy amerykańskie są w stanie budować w Polsce w określonym tempie, jeden reaktor rocznie – powiedział Robert Rudich, attaché ds. energii, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Polska chce wybudować swoją pierwszą elektrownię jądrową w gminie Choczewo na Pomorzu. Obiekt ma być owocem współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) z amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel w oparciu o reaktor AP1000. Według pierwotnych planów, budowa elektrowni miała rozpocząć się w 2026 roku, a pierwszy reaktor zostać uruchomiony w 2033 roku. W ostatnich miesiącach, rządzący informowali o przesunięciu o dwa lata. W 2028 roku ma zostać wylany beton, a pierwszy reaktor ma stanąć w 2035 roku.

Jędrzej Stachura

Budowa elektrowni jądrowej będzie kosztować 115 miliardów złotych