Polska wyda na infrastrukturę 100 mld zł w dekadę. Kusi Chiny

14 lipca 2017, 06:03 Drogi

Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 mld dol. – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Chodzi o wydatki na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę.

Mateusz Morawiecki / Fot. Ministerstwo Rozwoju

„To ogromna szansa dla Polski i chińskich firm, żebyśmy razem kształtowali rzeczywistość gospodarczą między naszymi krajami” – powiedział wicepremier Morawiecki, otwierając w czwartek polsko-chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. współpracy infrastrukturalnej.

Wyjaśnił, że chodzi o inwestycje związane z żeglownością rzek, wydatki na autostrady, na kolej, w tym szybką, Centralny Port Komunikacyjny oraz inwestycje energetyczne.

W Chińsko-Polskim Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej Pasa i Szlaku biorą udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskich branż budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

Wicepremier Morawiecki mówił niedawno, że jeszcze w tym roku, a nawet szybciej – tego lata czy jesieni – może zapaść decyzja dotycząca lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Jak powiedział wówczas, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest „kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach”.

Pytany o koszty powstania CPK, powiedział wtedy, że „najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld zł”. „Zakładamy konserwatywnie 30, 33, 35 mld zł rozłożone na wiele lat, również z udziałem inwestorów prywatnych. Chcemy tutaj współpracować z dużymi dostawcami, wykonawcami tego typu projektów. Być może amerykańskimi, być może chińskimi, ale również zachodnioeuropejskimi. I z udziałem naszych wykonawców” – mówił Morawiecki.

Polska Agencja Prasowa