Porwano sześciu pakistańskich pracowników Geofizyki Kraków

27 listopada 2016, 13:10 Alert

Sześciu pakistańskich pracowników polskiej firmy Geofizyka Kraków zostało uprowadzonych na północnym zachodzie Pakistanu – poinformowały agencję Reutera źródła wojskowe. Przed kilkoma laty polski inżynier z tej samej firmy został stracony przez pakistańskich bojowników.

Wśród porwanych w Pakistanie pracowników Geofizyki Kraków nie ma polskich obywateli – poinformowała w niedzielę rzeczniczka MSZ Joanna Wajda. Jak dodała, polska placówka w Pakistanie monitoruje sprawę na bieżąco.

https://twitter.com/Rzecznik_MSZ/status/802802739172540416

Do porwania doszło w sobotę po południu. Mężczyźni zostali wyciągnięci z samochodów na drodze niedaleko miasta Drazinda, około 80 km na północny zachód od miasta Dera Ismail Khan – poinformowało dwóch przedstawicieli pakistańskiego wojska, zastrzegając anonimowość.

Geofizyka Kraków to firma świadcząca usługi na rzecz poszukiwań złóż węglowodorów (gazu ziemnego i ropy naftowej). Na stronie internetowej firmy figuruje oświadczenie, że dnia 1 sierpnia 2016 podjęto decyzję o rozwiązaniu Spółki Geofizyka Kraków SA. i spółka została postawiona w stan likwidacji.

Na razie nikt nie przyznał się do porwania. W przeszłości bojownicy z ekstremistycznej grupy pakistańskich talibów porywali ludzi dla okupu lub w zamian za uwolnienie z więzień swych towarzyszy.

We wrześniu 2008 roku Piotr Stańczyk, polski inżynier pracujący dla Geofizyki Kraków, został porwany przez pakistańskich talibów niedaleko miasta Atak w północnym Pakistanie, a kilka miesięcy później ekstremiści dokonali jego dekapitacji.

Polska Agencja Prasowa