Premier w USA może rozmawiać o dostawach LNG

4 października 2018, 07:00 Alert

Premier RP odwiedzi Stany Zjednoczone. Jednym z tematów rozmów mogą być dostawy LNG z USA do Polski.

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM/P.Tracz/CC
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM/P.Tracz/CC

Rozmowy z USA

Kancelaria Premiera informuje, że 4 października szef Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwiedzi Stany Zjednoczone. Jego wizytę poprzedziły rozmowy prezesa partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Dostawy LNG z USA do Polski dotarły do tej pory w ramach umowy spotowej w czerwcu 2017 roku. Ze względu na wysoki koszt dostaw windowany rosnącym zapotrzebowaniem w Azji, dostawy gazu skroplonego mogą być okresowo mniej atrakcyjne niż alternatywy w dyspozycji Polski. Chociaż rośnie import LNG do Polski, to jeszcze szybciej rosną dostawy z Rosji, których atrakcyjność rośnie pomimo wzrostu cen ropy naftowej od których uzależniona jest cena w tzw. kontrakcie jamalskim.

5,5 mld m sześc. z USA?

Mimo to PGNiG przygotowuje się do podpisania umów długoterminowych, które poprzedziły już umowy o ramowych warunkach dostaw z Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream. PGNiG podaje, że w ramach przygotowywanych kontraktów wieloletnich do 2022 roku ma dysponować rocznie ponad 4 milionami ton amerykańskiego LNG, czyli około 5,5 mld m sześc. po regazyfikacji.

Barierą dla asygnaty kontraktów z Amerykanami była dotąd cena. Polacy sygnalizowali, że musi być atrakcyjna, aby doszło do zawarcia umowy.

Wojciech Jakóbik

PGNiG: Już prawie jedna piąta importu gazu do Polski to LNG