Środowisko

Grzyb: Polityka klimatyczna musi być realistyczna

Andrzej Grzyb. Fot. ze zbiorów posła

Parlament Europejski przegłosował obniżenie poziomu emisji CO2 z nowych samochodów i furgonetek o 40 procent do 2030 roku. Takie też będzie stanowisko Parlamentu w rozmowie z 28 państwami Unii Europejskiej. Komentuje Andrzej Grzyb, Poseł do PE.

W głosowaniu plenarnym nad mandatem do negocjacji z Radą w kwestii standardów emisji CO2 dla samochodów osobowych przyjęty został ambitny cel redukcyjny na poziomie 40 procent, wnioskowany przez sprawozdawczynię.

Razem z większością posłów z Europejskiej Partii Ludowej głosowaliśmy przeciwko tak wysokiemu celowi. Jako EPP uważamy że należy dbać o środowisko i klimat i tworzyć zachęty dla produkcji i użytkowania samochodów nisko i zeroemisyjnych. Uważamy również że cele środowiskowe da się pogodzić z dbaniem o miejsca pracy i wzrost gospodarczy.

Dotyczy to nie tylko producentów samochodów, ale całego szeroko rozumianego sektora motoryzacyjnego w skład którego wchodzi wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Proponowany przez nas cel redukcji emisji na poziomie 35% pozwalał utrzymać taką synergię. Najbardziej skuteczne rozwiązania są takie które są powszechnie akceptowane zarówno przez konsumentów jak i producentów.

Obawiamy się że proponowany przez sprawozdawczynię i przyjęty przez Parlament do negocjacji z Radą, wyższy wskaźnik redukcyjny na poziomie 40 procent może zbyt rygorystycznie podnieść cenę samochodu, co może być barierą przede wszystkim dla konsumentów w takich państwach jak Polska.

Tym samym dbając o poziom emisji CO2, przynajmniej w krótkim okresie czasu możemy doprowadzić w tych krajach do wzrostu emisji zanieczyszczeń z transportu związanych ze zwiększonym popytem na używane samochody. Uważamy, że cele środowiskowe powinny być ambitne, ale również realistyczne. Zbyt ambitne cele mogą doprowadzić do niezamierzonych skutków zarówno gospodarczych, jak i środowiskowych, pod znakiem zapytania stawiając ich celowość.


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X