Rada bezpieczeństwa do spraw spółek jednak nie powstanie

26 października 2022, 10:45 Alert

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości przekazał, że jego partia wycofuje projekt ustawy, która zawierała zapisy o radzie do spraw bezpieczeństwa strategicznego. Ta miała wprowadzić kadencyjne zarządy w spółkach strategicznych jak PKN Orlen, Gaz-System i Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Powód to „wątpliwości konstytucyjne”. PiS tłumaczył te zapisy chęcią zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, a jego oponenci próbą zabezpieczenia miejsc pracy w tych spółkach na wypadek przegranej w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Po pogłębionej analizie okazało się, że są wątpliwości natury konstytucyjnej i projekt dotyczący utworzenia rady ds. bezpieczeństwa strategicznego nie będzie procedowany – przekazał Radosław Fogiel, rzecznik tej partii, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Ustawa zakładała, że odwołanie członków rad nadzorczych i zarządów PERN, Gaz-System, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Polfy Tarchomin mogłoby nastąpić wyłącznie po pozytywnej opinii rady ds. bezpieczeństwa spółek.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik