Wpływ dewiz do Rosji ze sprzedaży węglowodorów spadł do poziomu z 2004 roku

13 października 2020, 11:00 Alert
Budynek ministerstwa finansów FR fot.MinFin
Budynek ministerstwa finansów FR fot.MinFin

Pandemia koronawirusa oraz ograniczenia nowego porozumienia naftowego spowodowały, że przychody dewizowe budżetu rosyjskiego znacznie spadły. Ratunkiem jest eksport złota. 

Spadek dewiz z węglowodorów, ratunek w złocie

Bank Centralny Rosji poinformował, że pomiędzy lipcem a wrześniem eksport węglowodorów zapewnił 28,6 mld dolarów. Jest to wzrost w stosunku do katastrofalnego drugiego kwartału, kiedy to sprzedaż ropy i gazu dała 2,1 mld dolarów dewiz. Drugi kwartał z rzędu poziom napływ walut pochodzących z handlu węglowodorami do Rosji jest na poziomie z 2004 roku.

Gospodarka rosyjska zarobiła 15,3 mld dolarów (mniej o 51 procent rok do roku) na eksporcie ropy naftowej a na wysyłce produktów naftowych 8,7 mld dolarów (mniej o 45 procent).

Pomimo wzrostu cen ropy Urals o 48 procent z 29 dolarów do 43 dolarów za baryłkę, przychód z tytułu sprzedaży ropy i produktów naftowych w porównaniu do drugiego kwartału wzrósł jedynie o 1,5 mld dolarów.

Wynika to ze znacznego zmniejszenia wolumenu eksportu z powodu ograniczeń wynikających z obowiązywania nowego porozumienia naftowego OPEC+. Pomimo faktu, że ceny ropy są wyższe, eksport ropy rosyjskiej za pośrednictwem tankowców spadł o 40 procent, natomiast poprzez magistrale ropociągowe Transnieftu o 20 procent.

Sytuacja na rynku gazu wygląda jeszcze gorzej. Gazprom przez cały trzeci kwartał sprzedawał ten surowiec poniżej progu rentowności (ok 100 dolarów), przez co przychody z tytułu jego eksportu są na poziomie z 2002 roku. W drugim kwartale przychód wyniósł cztery miliardy dolarów, w trzecim kwartale 4,6 mld dolarów. Jest to mniej o 43 procent, a porównując do rekordowego 2012 roku, aż o 3,5 raza mniej.

Całkowity wpływ dewiz do Rosji spada wolniej niż wpływy  z produktów naftowych, o 26 procent do 76,9 mld dolarów rok do roku. Jest to spowodowane kwietniowym wstrzymaniem zakupu złota jako rezerwy przez Bank Centralny i wydawaniem zgód eksportowych. W efekcie całe złoto wydobyte w Rosji jest sprzedawane poza granice. Spowodowało to pięciokrotny wzrost eksportu, które przyniosło gospodarce dodatkowe 1,5 mld dolarów miesięcznie. Tyle samo, ile w tym czasie przynosiła sprzedaż gazu ziemnego.

BC/Finanz/Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ile naprawdę kosztuje ropa rosyjska? (ANALIZA)