Rosja i Ukraina są blisko porozumienia, które złagodzi kryzys żywnościowy

22 lipca 2022, 07:15 Alert

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Turcja wynegocjowały porozumienie w sprawie eksportu zboża z Ukrainy. W myśl tego dokumentu, Rosjanie nie będą atakować statków towarowych ani portów ukraińskich. Towary będą kontrolowane w Turcji i rozsyłane na cały świat.

Zboże. Źródło: freepik
Zboże. Źródło: freepik

Rosja blokuje eksport towarów przez Morze Czarne. Porozumienie wynegocjowane przez ONZ i Turcję ma sprawić, że eksport milionów ton zboża z Ukrainy będzie możliwy. Umowa ma umożliwić odbiór około 22 mln ton pszenicy, kukurydzy i innych zbóż statkami towarowymi z wybrzeża ukraińskiego i przetransportowanie ich na cały świat, co pozwoli złagodzić globalny kryzys żywnościowy.

Financial Times informuje, że w podpisaniu dokumentu wezmą udział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres. Jego ostateczna treść została uzgodniona w tym tygodniu podczas spotkania Erdoğana z Putinem w Teheranie.

Ukraina, piąty co do wielkości eksporter pszenicy na świecie, odczuwa potrzebę zawarcia takiego porozumienia. Zgodnie z umową statki towarowe płynące do i z ukraińskich portów będą kontrolowane w Turcji. Ma to być rodzaj ubezpieczenia Moskwy, która obawia się przemytu broni – podaje Financial Times.

Financial Times/Jędrzej Stachura

Witczak: Europa potrzebuje zboża z Ukrainy, aby uniknąć kryzysu żywnościowego