Minister gospodarki i klimatu Niemiec opowiada się przeciwko restartowi Nord Stream 2

22 lipca 2022, 07:00 Alert

– To byłoby wywieszenie białej flagi – ocenił minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck zapytany w telewizji ZDF o możliwość uruchomienia Nord Stream 2, drugiego gazociągu z Rosji wobec problemów sygnalizowanych przez Gazprom przy Nord Stream 1.

Robert Habeck na Berlin Energy Transition Dialogue. Fot. Wojciech Jakóbik.
Robert Habeck na Berlin Energy Transition Dialogue. Fot. Wojciech Jakóbik.

Zdaniem Habecka jego kraj musi znaleźć alternatywne źródła dostaw gazu, a uruchomienie Nord Stream 2 jest „kategorycznie niemożliwe”. Sugerował w przeszłości możliwość dostosowania niemieckiej części tej infrastruktury na potrzeby importu LNG.

Gazociąg Nord Stream 2 czeka na certyfikację niezbędną do rozpoczęcia dostaw, która została zamrożona po ataku Rosji na Ukrainę z 22 lutego. USA wprowadziły sankcje wobec firmy, która zbudowała ten gazociąg, czyli Nord Stream 2 AG. Stworzenie spółki-córki Gas for Europe nie pomogło uruchomić dostaw. Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom stał się jednak pretekstem dla środowisk prorosyjskich do apeli o uruchomienie Nord Stream 2, szczególnie po problemach Nord Stream 1, które są kwestionowane przez Berlin jako pretekst do gry gazem Kremla.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Powrót do atomu albo Nord Stream 2 (ANALIZA)