Rosjanie mogą stracić miliardy dolarów na sporze z Amerykanami

30 października 2015, 14:31 Alert

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Jeżeli Rosjanie przegrają z Amerykanami w sądzie, rosyjski budżet może otrzymać o 16 mld dolarów mniej.

Jak donosi Interfax, spór amerykańskiego Exxon Mobil o nadpłacone podatki w ramach projektu Sachalin 1 może skończyć się koniecznością rekompensaty. Wart 15 mld dolarów projekt budowy terminala w ramach projektu o nazwie Far East LNG zakładał wykorzystanie złóż eksploatowanych z morskiej koncesji Sachalin 1. Rosnieft podpisał umowę z Exxon Mobil na wspólny eksport do 5 mln ton LNG rocznie z planowanego obiektu. W dobie sankcji zachodnich jest on zagrożony.

Amerykański gigant energetyczny Exxon Mobil nie przekreśla planów dotyczących budowy razem z Rosnieftem terminala LNG na Sachalinie. Exxon wymienił go oprócz obiektów na Alasce, w zachodniej Kanadzie, Tanzanii oraz Australii, jako projekt do potencjalnego zrealizowania. Problemem jest jednak spór o nadpłatę podatków. Rosjanie pobierali podatek w wysokości 35 procent, a zgodnie z prawem miała ona wynosić od 2009 roku 20 procent. Dlatego Exxon skierował sprawę do arbitrażu.

Według Interfaxu nadprogramowe wpłaty w latach 2009-2013 wyniosły 516 mln dolarów przekazane przez ExxonNeftegas, czyli spółkę-córkę odpowiedzialną za projekt na Sachalinie. Mimo to Rosjanie liczą na ugodę poza sądem. W razie przegranej w sądzie, do rosyjskiego budżetu może trafić o 16 mld dolarów mniej – ostrzega Interfax.

Więcej: Czy Exxon Mobil wycofa się ze współpracy z Rosnieftem?