Shell wybuduje dla Gazpromu zakład produkcji LNG nad Bałtykiem

15 czerwca 2016, 09:00 Alert

(Wyborcza.biz/CIRE.pl)

fot. Polskie LNG

Jak podał serwis Wyborcza.biz Jurij Uszakow, główny doradca prezydenta Rosji ds. międzynarodowych poinformował, że jutro Gazprom i Shell podpiszą porozumienie o budowie zakładów skraplania gazu w pobliżu Sankt Petersburga.

Porozumienie ma być podpisane w kuluarach Forum Gospodarczego w Sankt Petersburgu, podczas którego odbędzie się spotkanie Władimira Putina i prezesa Shella Bena van Beurdena.

Według Uszakowa w zakładzie Baltic LNG będą trzy linie do produkcji 10 mln ton LNG rocznie z możliwością zwiększenia do 15 mln ton LNG (ok. 21 mld m sześc. gazu). Uruchomienie zakładu ma nastąpić w grudniu 2021 r. – czytamy w serwisie Wyborcza.biz.

Serwis zwraca uwagę, że Shell, który zainwestował do tej pory w Rosji już 10 mld dol. jest od lat jednym z głównych partnerów Gazpromu. Obie firmy wspólnie eksploatują pierwszy w Rosji zakład do skraplania gazu na eksport na Sachalinie na Dalekim Wschodzie. Shell jest również jednym z pięciu zachodnich koncernów, które chcą budować z Gazpromem gazociąg Nord Stream 2.