Spółki skarbu kontynuują poszukiwania węglowodorów w Polsce

24 marca 2016, 06:30 Alert

(Geofizyka Toruń/Geofizyka Kraków/Bartłomiej Sawicki)

PKN Orlen zgodnie z założeniami swojej obecnej strategii zamierza zwiększyć swoją bazę surowcową. W marcu spółka córka płockiego koncernu, Orlen Upstream zleciła wykonanie kolejnych badań geofizycznych w województwie lubelskim. Kolejne prace geofizyczne w Wielkopolsce zlecił także PGNiG.Wykonawcami badań zarówno dla spółek PKN Orlen jak i dla PGNiG są podmioty należące do Grupy PGNiG Geofizyka Kraków oraz Geofizyka Toruń.

Na terenie województwa lubelskiego, w obrębie koncesji „Lublin” Geofizyka Kraków wykonuje badania geofizyczne na zlecenie Orlen Upstream. Badania prowadzone są na terenie 14 lubelskich miejscowości: Fajsławice, Głusk, Jabłonna, Krzczonów, Lublin, Łęczna, Mełgiew, Milejów, Piaski, Rybczewice, Spiczyn, Świdnik, Trawniki, oraz Wólka Lubelska. Zakończenie prac planowane jest w kwietniu obecnego roku.

Orlen Upstream oraz FX Energy, amerykańska spółka przejęta w ubiegłym roku przez płocki koncern, zleciły Geofizyce Toruń przeprowadzenie badań sejsmicznych 3D dla poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie swoich koncesji. Obecnie toruńska firma jest na etapie przygotowań do wykonania zlecenia. Przejęta w ubiegłym roku przez Orlen Upstream spółka FX Energy, dysponuje aktywami w Polsce znajdującymi się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez Orlen Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin).

PGNiG kontynuuje z kolei prace na terenie wielkopolskiej koncesji Pniewy – Stęszew, w okolicach Nowego Tomyśla. Celem badań zleconych Geofizyce Kraków jest rozpoznanie terenu pod względem możliwości występowania złóż węglowodorów. Kontrakt obejmuje około 45 km2 sejmiki 3D. Zlecenie zlokalizowane jest na terenach powiatów nowotomyskiego i szamotulskiego, w gminach Opalenica, Kuślin, Lwówek i Duszniki. Obecnie prowadzone są zawiadomienia właścicieli gruntów oraz prace geodezyjne. Akwizycja danych rozpocznie się w połowie kwietnia i potrwa przez najbliższy miesiąc.