Rząd i opozycja mają wspólne stanowisko w sprawie NATO

3 lipca 2024, 10:00 Alert

Minister Radosław Sikorski powiedział, że rząd i opozycja mają wspólne zdanie w kwestii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformował również, że razem wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem będą towarzyszyli prezydentowi podczas szczytu NATO.

Radosław Sikorski. Źródło: Wikicommons
Radosław Sikorski. Źródło: Wikicommons

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, na antenie Radia Zet odniósł się do zbliżającego się szczytu NATO. W jego ocenie Polska będzie miała mocną pozycję w trakcie obrad, z racji na największe wydatki na obronność w proporcji do PKB. Podkreślił, że nawet w porównaniu z USA i Wielką Brytanią.

Minister poinformował również, że otrzymał zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy na brefing przed szczytem. Podkreślił, że w kwestii Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zgoda rządu i opozycji.

– Współpraca jest konieczna pod warunkiem, że obydwa ośrodki konstytucyjne rozumieją swoją rolę. Rada Ministrów prowadzi politykę zagraniczną Polski, a Prezydent jest najwyższym przedstawicielem państwa polskiego, czyli powinien je reprezentować – powiedział minister.

Przekazał, że Rada Ministrów uchwali przed szczytem swoje stanowisko i przekaże je prezydentowi. Na zebranie NATO wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uda się minister Radosław Sikorski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

Radio Zet / Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Marcin Karwowski

Fedorska: Polska i Niemcy muszą poważnie porozmawiać o nielegalnej migracji