Francuski koncern chce wykorzystywać istniejące technologię przy projektowaniu reaktorów SMR

3 lipca 2024, 10:00 Alert

Francuski państwowy koncern EDF ogłosił w poniedziałek, że zamiast kontynuować rozwijanie własnych innowacji, przestawi się na wykorzystanie istniejących technologii przy projektowaniu swoich małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Flaga Francji i UE / fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

EDF nie podał, jaki wpływ na budżet będzie miało zmienienie projektu po czterech latach prac, ani czy opóźni to wprowadzenie na rynek SMR-ów, które miały być gotowe w latach 30. XXI wieku.

Źródło z Nuward, spółki zależnej EDF odpowiedzialnej za projektowanie SMR-ów, powiedziało Reutersowi, że decyzja o powrocie do pierwotnych założeń została podjęta po rozmowach z potencjalnymi klientami, takimi jak Vattenfall, CEZ i Fortum, którzy rozważają inwestycje zarówno w pełnowymiarowe reaktory jądrowe trzeciej generacji, jak i jeszcze niezbudowane małe reaktory.

Potencjalni nabywcy potrzebują pewności, że obiecane koszty nie wzrosną, a terminy dostaw zostaną dotrzymane – są bardziej skłonni inwestować w produkt oparty na sprawdzonych technologiach, aby zapewnić, że znormalizowany koszt energii elektrycznej z SMR-ów będzie wynosił od 70 do 100 euro za megawatogodzinę, powiedziało źródło.

EDF poinformował w oświadczeniu przesłanym e-mailem, że jego spółka projektowa Nuward osiągnęła fazę podstawowego projektowania, w której zespoły inżynierskie mogły szczegółowo przestudiować kompletny model elektrowni, i że na tym etapie EDF zdecydował się „ewoluować projekt”.

„Reorientacja polega na opracowaniu projektu opartego wyłącznie na sprawdzonych elementach technologicznych. Zapewni to lepsze warunki do osiągnięcia sukcesu, ułatwiając techniczną wykonalność,” powiedział rzecznik EDF w e-mailu.

SMR-y to mniejsze reaktory jądrowe, reklamowane jako tańsze i szybsze do wdrożenia niż pełnowymiarowe modele, których budowa może trwać dekady. Są one głównie skierowane do zastępowania elektrowni węglowych lub dostarczania lokalnej energii elektrycznej dla małych zakładów przemysłowych, lub odległych gmin.

Nowy plan działania dotyczący wyboru projektu powinien pojawić się za kilka miesięcy, powiedziało źródło z Nuward.

Publiczne oświadczenie EDF pojawia się po tym, jak francuski serwis śledczy L’Informé poinformował, powołując się na źródła w firmie, że wewnętrzny projekt SMR został porzucony po napotkaniu trudności inżynieryjnych, i że EDF będzie musiał współpracować z innymi firmami lub użyć dostępnych technologii, aby uniknąć opóźnień lub przekroczenia budżetu.

Reuters / Mateusz Gibała

Zachód może porzucić uran z Rosji, jeśli nie zabraknie mu woli