PGZ walczy o polonizację czołgów K2

3 lipca 2024, 09:30 Alert

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o pracy nad ustanowieniem strategicznego porozumienia z koreańską spółką Hyundai Rotem Company, dotyczącego czołgów K2. Prowadzi również negocjacje, aby pozyskane pojazdy były w jak największym stopniu integrowane, produkowane i polonizowane w jej zakładach.

K2 Black Panther Fot. Wikipedia
K2 Black Panther, czołgi tego typu stacjonują w Braniewie. Fot. Wikipedia

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała o pracy nad ustanowieniem strategicznego porozumienia o współpracy przemysłowej z Hyundai Rotem Company. Umowa została zawarta drugiego lipca i dotyczy produkcji w Polsce czołgów K2.

– Po serii intensywnych spotkań z udziałem polskiego rządu i przedstawicieli Grupy PGZ w Korei Południowej oraz w Polsce, zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dbając o interes wszystkich spółek pancernych wchodzących w skład Grupy PGZ, podjął zdecydowane działania mające na celu uzgodnienie nowej treści umowy między PGZ a Hyundai Rotem Company i ustanowienie strategicznego partnerstwa – informuje spółka.

PGZ prowadzi negocjacje z Hyundai Rotem, aby zakupiony przez ministerstwo obrony narodowej sprzęt był w jak największym stopniu integrowany, produkowany i polonizowany w zakładach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zgodnie z zawartymi umowami, serwis i obsługa pozyskanych czołgów będzie odbyła się z wykorzystaniem zasobów i infrastruktury Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu.

Polska Grupa Zbrojeniowa / Marcin Karwowski

Aleksandrowicz: Czy Polska jest gotowa na transfer koreańskiej technologii wojskowej? (ROZMOWA)