Typhoony filarem RAF co najmniej do 2019 roku

23 lipca 2015, 08:45 Alert

(Flight Global/Patrycja Rapacka)

W UK rozpoczyna się kolejny cykl testów zmodernizowanych systemów uzbrojenia po tym jak cztery uczestniczące w programie Eurofighter państwa zgodziły się na nowy plan poprawy zdolności do wykonywania misji wielozadaniowych.

BAE Systems przeprowadzi w sierpniu strzelania rakiet powietrze-powietrze MBDA Meteor. Włoska Alenia Aermacchi wykona próbne odpalenia pocisków manewrujących Storm Shadow we wrześniu i październiku 205 roku. BAE sprawdzi także w trzecim kwartale nowy radar dla Typhoona.

 – Te precyzyjnie naprowadzane bronie wraz z rakietą powietrze ziemia Brimstone 2 będą integrowane w UK. Pozwolą one znacząco podnieść możliwości bojowe Typhoonow – powiedział dyrektor MBDA UK Dave Armstrong. Nowa kombinacja uzbrojenia będzie wprowadzona do służby w RAF w grudniu jako część tzw. „Project Centurion”. W tym czasie nowo budowana wersja Tranche 3 zostanie przekazana do magazynów. 13 tych modeli już zostało wykonanych dla RAF.

Modernizacja spowoduje, że samoloty będą i tańsze i szybsze. Proces potrwa o połowę krócej, niż ostatni przeprowadzony w 2010.

Część z 436 z 571 zakontraktowanych Eurofighterów została już dostarczona państwom, ktore je zamówiły, w tym Austrii iArabii Saudyjskiej (planuje zakup także Oman). UK chce zakupić 160 sztuk.

Musimy znaleźć nowych odbiorców, by móc kontynuować program. Bez tego ciężko będzie utrzymać obecne koszty produkcji.

Według Philipa Dunne, ministra stanu do spraw zakupów uzbrojenia Wielkiej Brytanii, ustalono z Niemcami, Włochami I Hiszpanią plan utrzymania produkcji na następnych 10 lat.

Zastępca dowódcy RAF, marsz. Baz North powiedział, że nie ma obaw o zdolność bojową brytyjskiego lotnictwa po 2019 roku, kiedy zostaną skasowane ostatnie samoloty Tornado GR4.

Typhoony mają wówczas stanowić 75% samolotów w RAF, a pozostałymi mają być F-35B Lightning II.

Cztery dywizjony Typhoonów w Coningsby i Lossiemouth wykonują misje bojowe na Falklandach, w ramach NATO Baltic Air Policing, także uczestniczą w ćwiczeniach w Malezji, Omanie, Turcji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich i USA. Planuje się uzbrojenie piątego dywizjonu w te maszyny.

Wartość bojowa Typhoonów jest sprawdzana codziennie przez lotnictwo saudyjskie podczas operacji Decisive Storm.