USA uwolniły aktywa irańskie, ale tylko pozornie

13 października 2023, 13:45 Alert

USA aby ratować swoich obywateli uwięzionych przez Iran zgodziło się odmrozić irańskie aktywa finansowa z sprzedaży ropy. Te zostały przetransportowane z Korei Południowej do Kataru. CBS donosi, że amerykanie zadbali by te nie dotarły nigdzie dalej.

Teheran Iran
Teheran, stolica Iranu. fot. Wikipedia/CC

USA w zamian za uwolnieniu pięciu amerykanów więzionych w Iranie zgodziło się odmrozić aktywa irańskie, konkretnie dochód z sprzedaży ich ropy naftowej wartej sześć miliardów dolarów. Do tej pory był on przetrzymywany w Korei Południowej, został jednak przeniesiona do Kataru. Jak podaje CBS News spotkało się to z negatywną reakcją Republikanów, argumentujących, że Iran może użyć tych środków do agresji na Izrael. Administracja Bidena odpowiedziała, że Iran od dawna wspiera Hamas ale nie znaleziono dowodów łączących go z ostatnim atakiem. Dodatkowo według umowy pieniądze z sprzedaży ropy mogą być wykorzystane tylko na pomoc humanitarną. Jak podaje redakcja, Ebrakim Ra’Isi, prezydent Iranu powiedział, że sam podejmie decyzję na co wyda te środki. CBS News pisze, że USA zawarło sekretne porozumienie z Katarem aby ten nie udostępniał Iranowi ropy.

Po ataku Hamasu na Izrael i odpowiedzi Izraela ceny ropy podniosły się, według danych z początku tygodnia, czyli zaraz po ataku, o około 5 procent.

CBS News / Marcin Karwowski

Przybyszewski: Na Iran nie działa już ani prośba, ani groźba