Seria przejęć Orlenu się nie kończy. Tym razem padło na specjalistów od rurociągów

13 października 2023, 15:00 Alert

Orlen podpisał umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu na zakup większości akcji Energop. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych technologicznie rurociągów.

Orlenu kupił ponad 74 procent udziałów spółki Energop, tym samym zwiększając swój potencjał w zakresie inwestycji przemysłowych. Nowy nabytek grupy Orlen specjalizuje się w zakresie kompleksowej prefabrykacji rurociągów, zbiorników i konstrukcji stalowych do nich. Jest to ważny krok do realizacji strategii grupy Orlen do 2030 roku. Warunkiem podpisania umowy była decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ten wydał zgodę. Właścicielem pozostałych udziałów jest Skarb Państwa.

– Wejście sochaczewskiego Energopu do grupy Orlen to transakcja korzystna dla obu stron. Energop znalazł się w największej polskiej grupie kapitałowej. Praca na rzecz płockiego koncernu to gwarancja rozwoju dla firmy i ludzi tam zatrudnionych. Pracownicy mogą być pewni, że ich miejsca pracy nie znikną, że firma ma zapewnioną stabilizację na wiele lat. Z kolei Orlen dołącza do swoich aktywów doświadczoną firmę, która realizowała i realizuje kontrakty w Polsce i za granicą. Energop ma wysoko wykwalifikowane kadry i zasoby, które pomogą Orlenowi kompleksowo zabezpieczyć realizację wielu inwestycji przemysłowych, jakie w najbliższych latach planuje przeprowadzić płocka spółka – mówi Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Orlen ma w ostatnich latach rosnącą liczbę przejęć w sektorze energetycznym i paliwowym: Energa, Grupa Lotos, PGNiG, EuRoPol Gaz. Przejęcie Lotosu wiązało się z realizacją środków zaradczych ustalonych z Komisją Europejską w celu ochrony rynku przed monopolem, w tym zbycia części aktywów i dopuszczenia Saudi Aramco do 30 procent akcjonariatu oraz 50 procent produktów Rafinerii Gdańskiej. Teraz do tego grona dołącza także Energop.

Orlen / Marcin Karwowski