Ceny rosyjskiego węgla w Europie spadły do najniższego poziomu od trzech lat

25 czerwca 2019, 12:15 Alert

Ciepła zima i związane z nią niższe zapotrzebowanie na węgiel i większe zakupy LNG spowodowały, że ceny rosyjskiego surowca w Europie osiągnęły poziom najniższy od czerwca 2016 roku.

fot. Węglokoks

Według wyliczeń Wiedomosti cena tony rosyjskiego węgla w porcie w łotewskiej Rydze wynosi 47 dolarów. Zdaniem analityków wspomniana jest ona niższa od kosztów wydobycia i transportu, która obecnie wynosi 50-55 dolarów za tonę. To oznacza, że w ciągu ostatnich miesięcy rosyjskie spółki węglowe przynosiły straty.

Jako główny powód spadków cen była ciepła zima w Europie, nadwyżka węgla w składach oraz także rosnący trend zastępowania tego surowca dostawami LNG, do czego zachęcają niskie ceny paliwa.

Według ekonomistów w drugiej połowie 2019 roku może dojść do jeszcze większych spadków cen węgla. Wierzą oni, że niższy popyt na surowiec w Europie uda się częściowo zrekompensować dostawami do państw azjatyckich. Pełne pokrycie ubytków nie jest możliwe, co ma związek z ograniczoną dostępnością taboru kolejowego. W efekcie marże rosyjskich spółek węglowych spadną z ok. 10 do 2-3 dolarów za tonę węgla. Dostawcy surowca próbują uzyskać rabaty od firm transportowych i operatorów węglarek, aby w ten sposób obniżyć koszty dostawy surowca, i tym samym utrzymać rentowność jego eksportu na rynki europejskie.

Wiedomosti/Piotr Stępiński