Westinghouse obiecuje biznesowi w Polsce stabilność dzięki elektrowniom jądrowym

28 września 2022, 13:30 Alert

Podczas Kongresu Energetycznego we Wrocławiu przedstawiciel amerykańskiego koncernu energetycznego Westinghouse wymieniał korzyści wynikające z inwestycji w energetykę jądrową w Polsce.

Westinghouse / fot. Wikimedia Commons

Prezes Westinghouse na Kongresie Energetycznym

– Umowa polsko-amerykańska zdefiniowała, że jednym z filarów gospodarki polskiej będzie energetyka jądrowa – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Company Poland w odniesieniu do badania Front End Engineering Desing.

– Strony zawiązały alians strategiczny i będą chciały kontynuować realizację celów. Te zostały zdefiniowane. Chcemy się wpisać w Program Polskiej Energetyki Jądrowej, aby Polska dysponowała energią czystą i bezpieczną z możliwością mniej ryzykownej działalności firm – powiedział Kowalik na Kongresie Energetycznym we Wrocławiu. Przypomniał, że dyspozycyjność atomu przekracza 90 procent dając stabilność dostaw energii.

– Warto opierać partnerstwo o sprawdzonych partnerów, a USA są sprawdzonym partnerem Polski od wielu lat – zapewnił prezes Westinghouse w Polsce. – W ostatnich tygodniach przedstawiliśmy ofertę przygotowywaną dwanaście miesięcy. Ona została skrojona na potrzeby polskiego programu i będzie budowała dalszą naszą obecność w Polsce, aby stała się hubem regionalnym dającym możliwość współpracy uczelni i firm.

Wojciech Jakóbik/Michał Perzyński