Budowniczowie atomu z USA w Polsce proponują światu mikroreaktor kosmiczny

25 października 2023, 06:30 Alert

Amerykański Westinghouse znany z zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu w Polsce przedstawił nowy projekt mikroreaktora eVinci. Może on kiedyś posłużyć do eksploracji kosmosu.

Akcelerator Westinghouse. Grafika: Westinghouse.
Akcelerator Westinghouse. Grafika: Westinghouse.

Projekt eVinci to oddzielny biznes Westinghouse z siedzibą, której budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2024 roku w Pittsburghu w Pensylwanii. Tamtejszy akcelerator technologiczny ma przyspieszyć wyprowadzenie technologii na rynek.

Reaktor eVinci ma osiągnąć moc do 5 MW pozwalając zasilać indywidualne społeczności, firmy i instytucje albo operacje w kosmosie. Reaktor ten może także wytwarzać ciepło potrzebne do procesów technologicznych. Miałby być przygotowywany w specjalnej kapsule, którą można transportować w dowolne miejsce. Westinghouse chciałby mieć pierwsze sztuki do końca dekady.

Westinghouse jest oprócz Bechtela i Polskich Elektrowni Jądrowych stroną umowy projektowej zakładającej przygotowanie projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu w technologii AP1000. Pierwszy reaktor miałby stanąć w 2033 roku.

Westinghouse / Wojciech Jakóbik

Jest umowa projektowa o pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce